Miszkolc – industrialne uzdrowisko

Choć tytuł artykułu może brzmieć jak oksymoron – Miszkolc w istocie jest miastem przemysłowym, co jednak nie przeszkodziło w rozbudowie jednych z najbardziej zaskakujących term. Obecnie czwarte pod względem liczby ludności miasto na Węgrzech liczy niespełna 160 tysięcy mieszkańców, czyli tyle ile miałoby Bielsko-Biała, gdyby odjąć od niego populację Pieszyc. Trzeba jednak pamiętać, że Polska liczy ponad 38 milionów obywateli, a Węgry niespełna 10 milionów.

Co warto wiedzieć?

Industrialne miasta kojarzą się nam niezbyt dobrze, jednak tereny obecnego Miszkolca zamieszkiwane były już od czasów ludzi pierwotnych, dlatego ma ono do zaoferowania znacznie więcej niż mogłoby się wydawać.

Miasto położone jest malowniczo w dolinie rzeki Szinwa, Hejő oraz Sajó u podnóża Gór Bukowych, co sprawiało, że przez setki lat znajdowało się na ważnych szlakach handlowych. Odkrycia archeologów wskazują jednak, że pierwsi osadnicy przybyli tu już 70 000 lat temu, a więc jest to jedno z najwcześniej zamieszkałych miesc w Europie.

Obecnie również stanowi ważny ośrodek przemysłowy, ponieważ znajduje się tu hutnictwo żelaza, fabryki maszyn i taboru kolejowego oraz największa węgierska wytwórnia celulozy i papieru.

Zabytki

Najważniejszą atrakcją turystyczną Miszkolca poza termalnymi źródłami jest zamek Diosgyor. Jest on dobrze widoczny ze względu na położenie na wzgórzu. Twierdza powstała w XIII wieku, otoczona była fosą i czterema pokaźnych rozmiarów wieżami, a także potężnymi murami.

Kolejnym imponującym zabytkiem jest Cerkiew Świętej Trójcy, która powstała w XVIII wieku, gdy po zakończeniu okupacji tureckiej na ziemie Miszkolca sprowadzili się greccy kupcy. Cerkiew zachwyca 16-metrowym ikonostasem z 88 ikonami przedstawiającymi życie Jezusa. Freski na sklepieniu to dzieło słynnego Austriaka Rödelmeistera. Świątynia słynie z cudownej ikony Madonny z Kazania, podarowanej przez carycę Katarzynę II – chociaż dla Węgrów była miła. 😉

Poza cerkwią w Miszkolcu jest też piękny kościół kalwiński – najstarszy zabytek w mieście. Skąd się wziął kościół kalwiński na Węgrzech? Odpowiedź całkiem prosta- po reformacji większość mieszkańców miasta zmieniła wyznanie właśnie na kalwinizm.

 Zabytkowe jest także śródmieście, nad którym góruje wzgórze Avas z  70-metrową wieżą widokową. Można z niej podziwiać panoramę miasta, która niestety nie oparła się wybitnej myśli architektonicznej lat 70-tych. Tym samym perły baroku sąsiadują z wielką płytą.

Słynne termy

W przeciwieństwie do części term powstałych przy tworzeniu odwiertów naftowych, kąpielisko w Miszkolc Tapolca funkcjonuje już od XVI wieku. Swoją niezwykłość zawdzięcza położeniu. Baseny kluczą bowiem po naturalnych jaskiniach krasowych, a łączna długość tras (częściowo sztucznych) ma około 700m. Całość jest oświetlona w subtelny, klimatyczny sposób sprzyjający pełnemu relaksowi.

Na terenie kąpieliska spotkamy także naturalne bicze wodne, które tworzą potoczki spływające ze skał.  Temperatura wody waha się w różnych basenach między 28 a 35 stopniami.

Powietrze jaskiń jest wolne od bakterii , dlatego świetnie leczy choroby układu oddechowego i astmę.
Lekko radioaktywna woda – zawierająca m.in. wapń , magnez , brom , jod – posiada doskonałe właściwości lecznicze na chroniczne zapalenia stawów, nerwice i nerwobóle, fizyczne i psychiczne wyczerpanie, choroby układu ruchu, przemianę materii, deformacje kręgosłupa, alergiczne dolegliwości dróg oddechowych i astmę.

Zainteresował Państwa wpis?

Odwiedzimy Miszkolc podczas Majówki 2019 na Węgrzech dla dorosłych i rodzin.

Data: 1-5 maja 2019

Szczegóły wyjazdu: https://bit.ly/2VQu2Yn